Speltips: Derby
Tampa Bay Lightning - Florida Panthers ( 07 Oct 2017 01:30 )
Favoritlaget att ta hem SC gör entre i natt mot Florida. Eller det är så jag rankar laget Tampa allafall. Duon Kucherov och Stamkos är återförenad efter Stamkos skada hela förra säsongen. Kucherov har inte blivit sämre heller och istället tvingades ta enormt kliv förra året och mer ansvar och bar nästan Tampa hela vägen till slutspel tillsammans med Hedman. Nu är en kritiserad Bishop också bortbytt och Vasilevsky ska bära topplaget nu. En klar förbättring och utan konkurrens kan Vasilevsky växa in i rollen mer. Tampa har helt klart inte gått ner sig trots att man bytte bort Drouin. Spelare som Gourde och Point tog klera kliv förra året och gå rätt in i en top6 roll nästan och nu är centerdjupet bättre när Johnson/Stamkos/Point kommer ha rollerna. På försäsongen säg inte Killorn sämre ut och att kunna ha en tredjekedja med Killorn och Johnson är inte många lag som kan mäta sig med.
Ett litet derby kommer det bli här då man möter rivalen Florida direkt och till skillnad från Tampa så tycker jag att Florida känns väldigt mycket sämre. Spelarmässigt gjorde man inga större tapp som skadar laget utan hela laget känns så spretigt och virrigt. Coachbyte och taktikbyte flera gånger och tapp på backsidan gör att laget inte känns som en het slutspelskandit längre utan snarare att man kommer kämpa under strecket. Och hur många matcher kommer Roberto Luongo få stå i år och kommer då Reimer ta över istället? Finns lite för många frågetecken kring Florida i år och jag tycker ändå man bara har en riktigt bra kedja medans andra och tredjekedjan känns väldigt svaga. Det ska vara väldigt stor skillnad på dessa lag och Florida kommer med säkerhet gå bakåt i år.
Jag tror Tampa tar en enkel seger här, men då oddsen på FT/ML är väldigt låga så kommer jag köra ett Ö 2.5 spel istället till oddsen 1.68 på Coolbet. Oddsen borde vara något lägre då Tampa utan problem löser 3 mål hemma mot de allra flesta lagen. Florida får lite för mycket cred ibland för deras försvar som inte alls är speciellt bra. Florida är ett lag som jag jämför med Sabres i år och det kommer bli en del spel mot Florida tills spelbolagen justerar deras odds. Gillar man inte Ö 2.5 så tycker jag man kan skippa matchen eller försöka leta på sig något odds på en spelarspecial i Florida. Tampa kommer med säkerhet släppa in mål mot Florida och jag blir inte förvånad om båda lagen löser 2.5 linan. Bakom Hedman i försvaret ser det väldigt dåligt ut och Tampa har inte bättre försvar än ett top15 lag i ligan direkt men lyfts av ett lysande anfall. Klassiskt lag man kör Ö 2.5 på likt Flyers.
- Tampa Ö 2.5 @ 1.68 2.5/5U Coolbet
Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00
Veckans bästa sportbonusar