Speltips: Udinese har inga vinster i kroppen
Det måste vara omvälvande att vara Lazio-supporter i år. Först börjar det rätt behagligt, sedan fortsätter det helt bedrövligt, trots att de slutade trea i fjol, och nu på slutet har det så sakteliga börjat smyga sig fram resultat igen. Nu ligger laget sist av den klunga som fortfarande har chansen på Europa-spel. CL är förstås i praktiken ganska kört (10p att hämta in på 15 omgångar - inte omöjligt, men jäkla svårt), medan det bara är 4p upp till EL-kvalet som Roma just nu sitter på.
Udinese hade faktiskt mycket väl kunnat vara i samma, eller bättre sits, om de inte totalt tappat formen efter nyår. Visst, de vann en mot Atalanta, men det laget är i fruktansvärd form. Och visst, att de fick stryk av Juventus - big deal. Men med fyra mål? På hemmaplan? Inte godkänt. Dessutom har de förlorat mot Carpi, som över huvud taget inte har i Serie A att göra, och Palermo som borde vara ett strikt sämre lag än Udinese.
Att Udinese nu har hemmafördel verkar inte spela så stor roll: de är 3-2-5 på hemmaplan med 8-16 i målskillnad. Vinsterna har dessutom kommit mot dåliga lag, och det bästa motståndet de plockat poäng mot hemma i år är Sassuolo.
Kollar vi på Lazios bortastatistik ser det at first glance inte heller så imponerande ut: sex förluster av tio möjliga! Men dessa sex kom i de sju första bortamatcherna för säsongen, och Lazio var inne i ett långt stim i höst där de först bara vann hemma, och sedan plötsligt inte alls på sju raka matcher. Men nu har de på de senaste bortafighterna slagit Fiorentina (imponerande), Inter (mycket imponerande), och spelat oavgjort mot Bologna (helt okej).
Totalt, sett över hela säsongen, har Udinese lyckats plocka poäng endast två gånger mot lag som är inblandade i striden om Europa-platser: dels då den där oavgjorda matchen mot Sassuolo, och så en vinst borta mot Juventus - men det var i säsongens allra första match, och de blev så överraskade att de fick stryk i fyra raka efter dess.
Båda lagen saknar en rad spelare, men Lazio har backups på de positionerna och Udineses är inte direkt matchavgörande personer. Det gör dock så att handikappspel är att glömma direkt.
Men inget talar alltså för att Udinese ska vinna nu på söndag heller, och vi kan plocka bort krysset från beräkningen för att säkra upp oss något. Oddsen på x2 är lite för dåliga, men 2 DNB - alltså att ett oavgjort resultat ger pengarna tillbaka - är riktigt bra. Just nu står de i 1.66 på Unibet, och det är faktiskt ett av helgens bästa bets.
Sugen på att rygga? Skapa konto hos Unibet och spela direkt! Du kan också spana in alla andra Serie A-odds på vår odds-sida, eller följa alla våra Serie A-tips. Matchen börjar 15:00 och visas på Viaplay.
Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00
Veckans bästa sportbonusar



