Speltips: Nashville bör ha god chans mot ihåligt Chicago
Nashville är ett av de lag som hypats mest inför kommande säsong, och anses allmänt ha ett väldigt bra sammansatt lagbygge. Jag håller absolut med om att det finns både tyngd och bredd här, men jag är inte lika begeistrad som den stora massan. Visst, backlinjen imponerar rejält, och jag tycker inte att bytet PK Subban mot Shea Weber försämrade laget. Roman Josi är en av ligans mest underskattade försvarare. Vad som stör mig, och som jag nämnt tidigare, är att jag inte tycker att den riktiga spetsen framåt finns där. Filip Forsberg är en anfallare av rang, men all in all tycker jag det är för få riktiga matchförändrare i den här rostern. Och vidare tycker jag Pekka Rinne i mål med råge passerat bäst-före-datum.
Det förvånar mig inte på något sätt om Preds tar sig till slutspel, tvärtom, men jag tror att de måste hitta NHL-historiens bästa lagkemi om de ska ha något att göra med den riktiga slutspelsstriden.
Med det sagt möter de nu ett Chicago Blackhawks på väg neråt, i ett riktigt dubbelmöte. Först i natt i Nashville, och sedan ett dygn senare är det dags för Chicago att stå värd. Vi tar emellertid en sak i taget och börjar med det första av de två mötena.
Från att ha varit en av ligans verkliga giganter rätt länge börjar det nu kännas en smula ihåligt i truppen för Blackhawks. Visst, Jonathan Toews, Patrick Kane och Artemi Panarin är de där spelarna jag påpekade att Nashville saknade, och första backparet Duncan Keith och Brent Seabrook utmanar Viktor Hedman och Anton Strålman om att vara NHLs bästa. Lägg sen till att Corey Crawford är en topp fem-målvakt så imponerar det. Men där bakom blir det snabbt glest.
Jag kan tänka mig att vikta jämnt mellan Nashvilles mer balanserade bygge och Blackhawks världsklass-spets, men nu tar Nashville emot på hemmaplan och är dessutom helt fräscha och taggade inför premiären. Chicago fick rejält med stryk av St Louis Blues och föll med 5-2 hemma. Allt detta invägt gör att jag tycker ML Nashville till de 1.87 som NordicBet erbjuder känns som ett fint spel, och är beredd att investera 3 units i det.
Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00
Veckans bästa sportbonusar
![](https://res.cloudinary.com/cloud1x2/image/upload/dpr_auto,f_auto,h_20,q_auto/v1616237862/bookmakers/positives/expekt.png)
![Expekt](https://res.cloudinary.com/cloud1x2/image/upload/dpr_auto,f_auto,h_100,q_auto,w_100/v1622120091/bookmakers/logos/expekt.png)
![](https://res.cloudinary.com/cloud1x2/image/upload/dpr_auto,f_auto,h_20,q_auto/v1733213918/bookmakers/positives/golden-bull.png)
![Golden Bull](https://res.cloudinary.com/cloud1x2/image/upload/dpr_auto,f_auto,h_100,q_auto,w_100/v1733134582/bookmakers/logos/golden-bull.png)
![](https://res.cloudinary.com/cloud1x2/image/upload/dpr_auto,f_auto,h_20,q_auto/v1727341732/bookmakers/positives/snabbare.png)
![Snabbare](https://res.cloudinary.com/cloud1x2/image/upload/dpr_auto,f_auto,h_100,q_auto,w_100/v1727340493/bookmakers/logos/snabbare.png)