Speltips: Brynäs IF-Djurgårdens IF, - ”Jägar’n” snabbare än Brynäs backar!

Riktigt fin omgång senast resultatmässigt i spelboken med 23.5 units plus i och med att sju av nio spel hittade hem. Dessvärre var ett av dessa inte spelet jag tipsade om i det senaste inlägget där jag tog Örebro FT till 2.25, men trots mängder med chanser så föll man tillslut med 1-4.
Nytt fokus på lördagens fem matcher där jag i detta inlägget ska se vad vi kan hitta i denna match:
Brynäs IF-Djurgårdens IF, 17/11, 14:45.
Klassikermöte i Gavlerinken under lördagseftermiddagen där jag tänkte plocka ett poängspel på en viss spelare.
Hemvändaren - En spelare med klass och fart
Det är naturligtvis Axel Jonsson Fjällby jag talar om här. Även kallad Jägar'n. Vänt hem efter en mindre lyckad sejour i Nordamerika i Washington Capitals orgnanisation. Dessförinnan stor lycka i Djurgården där han nu är tillbaka, och där han verkligen kommer att tillföra något extra. Mycket är tack vare den otroliga kvickhet han besitter och som han visade prov på redan i debuten när han sköt fart från egen zon förbi Frölundas försvarare, och spelade fram Jonathan Davidsson som kunde sätta pucken i nät. Med farten som Jonsson Fjällby har så kan han sätta både sig själv och sina medspelare i bra målchanser, vilket han just visade nu senast, mot ett försvar som är vassare än det som Jägar'n ställs emot under lördagseftermiddagen. Lägg, utöver fart, därtill hans skicklighet med puck och klubba som gjorde honom framgångsrik under föregående säsong.
Brynäs med offensiva backar - sårbara i defensiven
Som rubriken lyder så har det blivit sårbart defensivt med en såpass offensivt lagd backbesättning som man har till förfogande. Med en sådan backbesättning där balansen lutar åt det offensiva håller så faller der helt naturligt att målchanser kommer släppas till och mål släppas in.
Bara Timrå och Mora, som är utpräglade bottenlag, har släppt in fler mål än vad Brynäs har gjort den här säsongen. Med andra ord så har det varit svagt i defensiven från Brynäs sida och med tränarbytet som skedde under landslagsuppehållet, så tror jag inte på någon direkt stor skillnad.
Även fast man vann, i den målsnåla men långt ifrån chansfattiga match, med 1-2 där jag tycker att Djurgården spelade långt under sin nivå men trots det, förtjänade att vinna matchen.
Slutsats och speltips
Med förutsättningarna som sådana att Brynäs sitter med en alltför svag backbesättning jämfört med vilken offensiv som kommer på besök här, så tror jag att man kan få det tufft att täppa till den här tillställningen. Med tanke på vilken spelare som tillkommit i Djurgårdens trupp, alltså Axel Jonsson Fjällby, så kommer det bli målchanser skapade och mål göras. Trots begränsad speltid från början i senaste matchen så fick han succesivt med speltid som även, som sagt, gav resultat i form av en assist. Med farten och spelskickligheten han besitter så kommer han röra om i grytan nere i Brynäs zon. Tycker det finns goda chanser till att utdelning kommer från Jägar'n återigen, och spelar:
Axel Jonsson Fjällby Över 0.5 Poäng - 1.75 - NordicBet - 5/10 Units
Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00
Veckans bästa sportbonusar



