Dagens trippel: Londonlagen drar åt olika håll

X i West Ham - Villa | @ 3.34 |
Newcastle gör mål | @ 1.79 |
Arsenal | @ 1.56 |
2022-03-13 15:00 (Spelstopp) | @ 9.33 |
Det blir helengelskt i dag, och rentav 100% Premier League. Vi rör oss inte ens utanför huvudstaden, så det blir en heldag med cheerio och jolly good, old chap.


Bet 1: X i West Ham - Villa
Aston Villa - West Ham United FC
Söndag 17:30, Premier League
Två lag som är lite svåra att värdera formen i vid varje given stund, men båda har god form och att West Ham förlorade senast går absolut att ursäkta: 1-0 borta mot Liverpool är inte hela världen 2022. Samtidigt har Villa tre raka vinster med totalt 9-0 i målskillnad mot blandkvalitet på motståndet. West Ham är kanske lite svåra favoriter, men framför allt står krysset för högt. Lite beror det säkert på att Villa sällan kryssar, men det här är en perfekt kandidat till en sådan match: ungefär samma kvalitet på lagen, god form på båda, jobbig bortamatch... vad sägs om 2-2?
Bet 2: Newcastle gör mål
Newcastle United FC - Chelsea FC
Lördag 15:00, Premier League
Chelsea går som tåget på planen men ingen har väl missat att klubben försatts i akut kris efter att Abramovitch tillgångar sanktionerats. Detta kan omöjligt påverka klubben positivt, särskilt inte på hemmaplan där de inte längre får sälja nya biljetter eller merch. Och kollar vi formen så ligger båda lagen på 13 poäng av möjliga 15, även om båda haft inte helt oöverkomliga spelscheman. Här har Newcastle alla chanser att utnyttja läget och klara handikappet. Om detta även går att omsätta i poäng, det vete fan - men en chans har de i alla fall.
Bet 3: Arsenal
Leicester City FC - Arsenal FC
Lördag 13:30, Premier League
Chans lär däremot inte Leicester ha. Frågan är hur länge de väljer att vänta utan att byta tränare. Två raka segrar visserligen men verkligen, verkligen utan att imponera, samtidigt som Arsenal har ett oerhört spännande bygge på gång som redan börjat hitta rätt. Just nu ser det ut att bli Gunners i CL igen nästa år, trots alla glåpord för bara en säsong sedan. Fyra raka segrar talar sitt tydliga språk, och även om det är med ett mål varje gång så kämpar man ju in det effektivt. Bara att banka.
X i West Ham - Villa | @ 3.34 |
Newcastle gör mål | @ 1.79 |
Arsenal | @ 1.56 |
2022-03-13 15:00 (Spelstopp) | @ 9.33 |
Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00
Veckans bästa sportbonusar



