Speltips: Fel favorit!
Ingen lycka alls på rekarna här på 1x2.se igår. Underspelet på 9 förloras precis då den stannar på 10 runs och sedan var Pirates aldrig riktigt nära i den andra matchen. Klen start på spelboken här men det är bara att jobba vidare, det gäller som sagt att arbeta långsiktigt med bettingen. Det lite smått komiska är att spelen som inte postas här på 1x2 har gått riktigt bra men det verkar ha blivit någon sorts jinx på spelen jag väljer ut och rekar här. Det hela reder ut sig i längden helt enkelt.
Vi spelade mot Paxton och Mariners i hans senaste match som Pirates då vann med 10-1. Idag har han betydligt tuffare motstånd när han ska upp mot ligans bästa offensiv i form av Red Sox. Paxton är i sina bästa fall en medelpitcher som får det svårt mot bra lag och det är väldigt nära till att han ska tappa rejält. Hans ERA i juli var 4.40 och det är på 4+ han ligger normalt.
Rodriguez som startar för Red Sox hade stora problem i början av denna säsongen för hans del men i juli lyckades han få ordning på saker och ting då han hade en ERA på 3.06 vilket får ses som fullt godkänt. Jag håller Rodriguez som den pitchern med klart högst kapacitet här även om dom båda kan vara lite upp och ner. Formen talar iaf helt klar för Rodriquez.
Red Sox offensiv är ligans bästa med sina 576 gjorda runs är man nästan 100 före Mariners så här är det klar fördel för Red Sox.
Hemmaplansfördelen blir nästan omvänd här på grund av hur spelschemat har sett ut.
Red Sox håller redan till borta på västkusten och har nyss spelat en 3-matchers serie mot Angels så man behöver ingen större resa inför dagens match. Värre är det för Mariners som spelat på östkusten i 11 dagar och senast inatt så spelade man en match i Chicago som gick till extra innings och inte var klar förrän 6.30 på morgonen svensk tid. Då ska man sedan resa från Chicago för att spela match direkt idag på hemmaplan, det är en brutal resa över flera tidszoner och laget kan verkligen vara slitet till dagens match. Det är ju endast 1 nattmatch på söndagar, den var Mariners inblandad i och den gick till extra innings + att dom har match på andra kusten direkt dagen efter, det kan inte blir värre schema än så.
En pitchingduell som i bästa fall är jämn för Mariners men jag ger Red Sox en liten fördel främst på grund av formskillnaderna mellan dagens pitchers. Red Sox är det klart bättre lagen mellan dessa två och man har den klart bättre offensiven. Sedan är resan för Mariners ett problem medan Red Sox kan vara fullt fräscha till denna matchen. Kort och gott, fel favorit i den här matchen och oddsen är riktigt bra!
BOL!
Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00
Veckans bästa sportbonusar



