Speltips: För stor favorit!
Gårdagens två rekar slutar väl båda med ett ganska orättvist resultat. Brewers vinner 6-4 men har bara 2-2 i HT så det blir 1-1 på matchen för oss men det räcker ju för att ge plus eftersom vi hade så pass höga odds. Dock så hade D'backs 9-7 fördel i hits + att dom tog en tidig ledning och även om Brewers hade 4-1 i walks som jämnade ut antalet runners på baserna så var det här en jämn match som vi hade lite tur att Brewers kunder vinna med 2 runs så vi fick in ett spel, men lite otur att det stod 2-2 i HT så vi inte fick in det andra spelet.
Nattreken på Över 9 i Minnesota skulle dock gått in med alla dom chanserna som vi hade i matchen. 23 hits + 6 walks leder normalt till 13-14-15 runs men den här gången så stannade det på 8 runs och endast 1 run ifrån vår lina på 9. Riktigt trist att lagen inte fick in spelet trots den mängd av chanser och hits som det var i denna matchen.
Så kanske lite tur att vi fick vinst på Brewers match som kunde slutat hur som helst och sen blev det en hel del otur att Överspelet inte gick in då det borde suttit enkelt så som matchen såg ut. Det hela väger väl upp varandra lite.
Ikväll har vi ännu en interleague match där Mariners är inblandade och jag tycker hemmalaget har blivit för stor favorit här.
Lester startar för Cubs och han är normalt en riktigt bra pitcher men har haft det riktigt tufft nu i juli då han har en ERA på 10.13 över 4 starter. Kort och gott så verkar han inte alls vara i form för stunden, i stort sett alla aspekter av hans pitching går fel just nu. Han ger upp fler walks än normalt, får mindre strikeouts, släpper till mer hits och det tillsammans ger såklart mer runs till motståndarna. Lester kommer med sin rutin att ta sig ur denna svackan förr eller senare och förhoppningsvis så blir det inte just idag.
Iwakuma startar för Mariners och han är raka motsatsen till Lester då han spelar sin bästa baseboll för säsongen just nu med en ERA på 2.45 över 4 starter i juli, samtliga matcher har Mariners vunnit. Då har han ändå mött en hel del riktigt vassa motståndare men ändå varit ruskigt stabil, idag slipper han möta en DH utan pitchern ska slå för Cubs så det gör jobbet lite lättare för Iwakuma och han bör inte rasa ihop idag.
Cubs kommer just från en het derbyserie mot Chicago White Sox som säkerligen har tagit en hel del på krafterna, både fysiskt och psykiskt och Cubs har spelat match 7 dagar i rad så det här kan vara en let down spot för dom. Mariners hade vilodag igår och kommer in helt fräscha och utvilade till denna matchen.
Cubs gör ett par förändringar l lineupen från igår. Fowler och Szczur som båda har .284 AVG går ut och in kommer Coghlan som varit så dålig så han blivit nerskickad till triple-a kommer in med .155 AVG och storvärvningen Heyward som inte alls varit bra i år kommer in med sitt .229 AVG så det är en försämring i mina ögon.
Mariners lineup är den bästa dom kan ställa på planen, man byter ut Lind mot Lee vid 1B men dom har nästan delat på matcherna denna säsongen och Lee har aningen bättre stats hittills. Det viktiga är att lagets bästa batter Nelson Cruz är tillbaka i lineupen då han vilade senast. DH platsen finns fortfarande inte för Mariners eftersom det fortfarande är interleague match på NL lags hemmaplan precis som mot Pirates men Cruz tar plats på RF där han har spelat förut så det är inga problem. Det viktiga är att få in Cruz power bat i lineupen och nu är Mariners lineup den bästa dom kan ha för stunden.
Jag tycker att Cubs har blivit alldeles för stor favorit här. Cubs är det bättre laget overall men även det bästa laget i ligan i MLB förlorar ca 40% av matcherna och matcher som dom ska förlora är likt denna här. Så som dessa pitchers form är så har Mariners övertaget och även om Lester skulle visa sig från sin bättre sida just idag så bör matchen ha alla chanser att bli stenhård och då sitter man gärna på det höga oddset. Mariners ML är utan tvekan värt en mindre insats i kvällsmatchen idag!
BOL!
Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00
Veckans bästa sportbonusar



