Dagens trippel: Defilering mot ligatiteln

Smakstart i Premier League för Brentford, som gick upp till allas förvåning - inklusive deras egen. Men sedan har det varit tuffare, och 20 poäng på 17 matcher får väl ses som godkänt men inte fantastiskt.
Brentford - Manchester City FC
Tisdag 20:30, Premier League
Bet 1: Manchester City
Bet 2: Över 1.5 mål
Bet 3: Båda lagen gör inte mål
Nu tar man emot Manchester City och då är det i princip bara att kapitulera. Brentford har konsekvent tagit poäng mot lag som antingen är sämre eller har problem, med något enstaka undantag typ den oavgjorda matchen mot Liverpool.
Men det var i september och nu har City världens superduperform medan Brentford inte riktigt kan säga detsamma. Att City vinner är ju ganska no-brainer. Oddsen är i botten, vilket är befogat. Det kan vi utnyttja i en trippel för att få upp det till ca dubbla pengarna och hitta lite värde.
Värdet här ligger i att City bara släppt in tolv mål över huvud taget i år, och tre av dem mot Leicester som är experter på att kontra sönder från ingenstans. Vi tror helt enkelt inte att Brentford, som bara snittar drygt ett gjort mål per match, får in bollen. Dessutom är sannolikheten mycket stor att City gör mer än bara ett mål, så då har vi en skaplig kombo till 2x degen med 888s bet builder.
Åldersgräns 18 år. Spela ansvarsfullt. Särskilda villkor kan tillämpas för bonusar. Spelar du för mycket? Besök eller ring stödlinjen.se, 020 - 81 91 00
Veckans bästa sportbonusar



